Podporujemu lamu Sheraba z kláštera Benchen, který založil knihovnu a vzdělává malé mnichy.

Jeho sestra pro náš e-shop vyrábí z drahých kamenů tibetské buddhistické růžence a další tradiční výrobky. Její manžel je lékař, který vystudoval tibetskou i klasickou evropskou medicínu a denně léčí zdarma jak mnichy z okolních tibetských klášterů, tak kohokoliv, kdo k němu přijde. V době zemětřesení v Nepálu v roce 2015 nasazoval vlastní život, aby mohl zachránit desítky lidí. Jeho dvě děti měly ohromné štěstí a nyní studují v Polsku. Chtějí být rovněž lékaři. Syn již studia zakončil a nyní léčí chudé lidi v Bhútánu. Jeho bratr je nesmírně učeným praktikujícím tibetského buddhismu a pomáhá svým učitelům jako asistent i tlumočník. Jejich dvanáctičlenná rodina žije pohromadě v náročných podmínkách v Nepálu. Každých osm dnů například stojí frontu u veřejného kohoutku na vodu, aby mohli napumpovat slabým proudem vodu na další období. Koupě vody je totiž jinak nesmírně drahá. Tato rodina také nakupuje výrobky přímo od chudých řemeslníků v Káthmándú či jinde v Nepálu a Indii, kam občas vyjíždí za svými buddhistickými učiteli. Koupí výrobků podpoříme tedy nejen je, ale i všechny ty, od kterých oni nakupují.

Snímek obrazovky 2014-11-24 v 11.32.31 PM

Další výrobky získáváme od drobných obchodníků v klášterním areálu Mindrolling v Clementownu u Dehrádúnu – tibetské exilové vesnici v severní části Indie. Když tibetským uprchlíkům indická vláda tuto oblast nabídla k životu, bylo Tibeťanů málo. Začali však postupně obnovovat klášter Mindrolling s bohatou tradicí, který museli v Tibetu devastovaném čínskou okupací opustit. Ti, co uměli nějaké řemeslo, začali prodávat své výrobky. Někteří získávali obživu výrobou tradičního tibetského piva „čang“. Jelikož se však místní Indové začali opíjet, výrobu piva (byť výnosnou), ukončili. V okolí kláštera bylo postaveno několik obchůdků, ve kterých nyní prodávají tibetské výrobky. Tento prodej je jediným zdrojem jejich obživy. 

                OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prodáváme také výrobky Nadace Dekyiling Tibetan Handicraft Cum Training & Charitable Society v Dekyilingu u Dehradunu v severní Indii. Tato tibetská nestátní organizaci se sídlem v Indii poskytuje školení a zaměstnává tibetské uprchlíky v chráněných dílnách exilové vesnice Dekyiling u Dehradunu. Byla založena před dvaceti lety a zaměřuje se zejména na zapojení tibetských žen do lokální ekonomiky produkcí tradičních rukodělných výrobků (textilie a vonné tyčinky). Továrna není velká, když vcházíte do jejího areálu, suší se všude kolem vonné tyčinky venku na slunci. Uvnitř jsou na betonové podlaze tkací a šicí stroje, na kterých tkají tradiční tibetské tkaniny, ze kterých pak šijí tašky, šály a řadu dalších výrobků. Pracují zde většinou ženy, které by jinak jen stěží našli v Indii práci. Vedle továrny je obchod, kde je možné výrobky přímo z továrny zakoupit.

Snímek obrazovky 2014-11-24 v 11.32.18 PM